Jak se staví sen: Přestavba ke 40. výročí

JAK SE STAVÍ SEN, Řada 15, SPECIÁLY Autor:
Jak se staví sen: Přestavba ke 40. výročí | Foto: FTV Prima

Sympatičtí důchodci žijí sami v třípokojovém bytě (dva pokoje vznikly rozdělením jednoho většího), nyní již bez svých dětí, a potřebovali by byt přizpůsobit na spokojené stáří. Vnoučata je často navštěvují, jeden pokoj by tedy měl zůstat pro ně. Budeme dispozičně měnit to, co je teď nevyhovující – velká nevyužitá chodba a malé místnosti. Rodina ale vůbec netuší, co se v bytě bude měnit, takže překvapení by mělo být opravdu velké.

Premiéru dalšího dílu nové série „Jak se staví sen“ uvidíte v sobotu 12. března v 17.35 na Primě.

 

Naši důchodci celý život žili skromně a vychovali dvě děti. Marie pracovala jako skladnice. Zdravotní problémy s páteří ji přivedly až do částečného invalidního důchodu. Její manžel Petr celý život pracoval jako zámečník. Nyní jsou oba v důchodu, a z něj by si rekonstrukci nikdy dovolit nemohli, nechtějí se zadlužovat. Začínali jako mladí manželé s novomanželskou půjčkou a postupně si byt zařizovali, spousta věcí tu je původních. V bytě žijí 38 let, je součástí jejich manželství. Doma jim dělá ještě společnost kocour Lump – nalezenec, kterého se ujali.

Původní stav. |  Foto: FTV Prima

 

Proměna bytu bude velmi zajímavá. Jde o krásný příklad toho, jak špatné dispozice bytu mohou ovlivnit jeho funkčnost. Ukážeme, jak změna dispozic může byt provzdušnit a udělat praktičtější. Pro obyvatele podobných paneláků to určitě bude hodně inspirativní. Marie nemá žádnou představu, absolutně důvěřuje našim designérům. Má ráda všechny barvy kromě růžové a tmavě fialové, a když už by si musela vybrat, má raději světlé a pastelové barvy. Rodina by samozřejmě chtěla, aby v bytě zůstal kocourek Lump a taky postel v ložnici. Na tu si manželé ušetřili a koupili ji nedávno. Dále se Marie nechce vzdát šicího stroje, protože vnoučatům spravuje oblečení, netrvá ale na tom, aby byl na chodbě. Překvapíme ji jeho umístěním?

Po rekonstrukci. |  Foto: FTV Prima

 

Tuto proměnu od začátku provázela smůla. Designéři nestíhali. Ještě první den proměny neměli truhláře, designérka Martina ho dramaticky sháněla. A o dramatické okamžiky nouze nebyla celou dobu. Proměna to bude napínavá od začátku až do konce! A jak se na ni dívají designéři Petr Hodan a Martina Pištěláková?

Po rekonstrukci. |  Foto: FTV Prima

Hodnocení designérů

„Proměna obývacího pokoje a chodby byla naše první proměna s novým kolegou Petrem a z výsledku máme radost. S návrhem jako takovým jsme si trošku lámali hlavu, nechtěli jsme to řešit klasicky či hotovým nábytkem a chtěli jsme nahradit zničený kumbál šatní skříní – to byla jasná mise, co se nábytku týká. Chtěli jsme také byt už od chodby prosvětlit, byl tmavý a působil neuspořádaně.

Už na první dojem se nám nelíbilo řešení původní chodby, byla zbytečně dlouhá a tmavá. Obývací pokoj byl zase takový malý, neefektivně řešený. Nejdříve to vypadalo, že rekonstrukci zvládneme během 5 dnů v pohodě, ale nakonec jsme hodně zápasili s časem, bylo hodně úkonů, které jsme museli vyřešit. Velmi důležitá byla výměna a vyřezání kovových zárubní všech dveří v bytě, tím krásně prokoukla chodba a novými dveřmi jsme manželům dali i možnost zavřít se v ložnici.

Designeři: Martina Pištěláková a Petr Hodan

Designeři: Martina Pištěláková a Petr Hodan | Foto: FTV Prima

Byt Marie a Petra je v panelákovém domě, na což jsme navazovali moderním interiérem. Volili jsme světlé barvy a příjemné kombinace: dubové dřevo, bílou a béžovou barvu. Chtěli jsme jim dát v novém interiéru pocit útulného domova, kde vše ladí se vším. Díky nábytku na míru jsme využili, co jsme v daných možnostech mohli. Do budoucna by to chtělo novou kuchyni, vyřešit pokoj pro hosty a ložnice by si také zasloužila nový kabát.“

 

Těšte se na další proměnu – pomůže i vám?


V příštím díle uvidíte

V dalším dílu uvidíte, jak upravit malý byt pro rodinu se třemi velkými dětmi.

 

Zdroj: FTV Prima  |  Foto: FTV Prima


Tagy: , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist