Barevná kouzla v interiéru

INTERIÉR Autor:
Ložnice | Foto: fotolia.com

Všimli jste si někdy, jak barvy dokáží proměnit místnost? Jak ovlivňují celkový dojem i náladu osob, které se v interiéru zdržují? Máte chuť na změnu? Chcete si vyzkoušet kouzla s barvami ve vlastním bytě?

Lehký optický klam

Není pro vás asi žádnou novinkou, že pomocí vhodně zvolených barevných odstínů můžete opticky zvednout, nebo naopak snížit strop, rozšířit či zúžit stěny, zvýraznit a rozjasnit jednotlivé kusy nábytku, tišit, uklidňovat nebo vzrušovat. Temný pokoj může být prosvětlen leskem, který odráží světlo, teplé syté barvy zase promění chladnou místnost v místo podstatně útulnější.

Když je vaše rozhodování ovlivněno pouze stávajícím zařízením, bude v mnoha pokojích malba působit jako neutrální pozadí k výraznému vybavení. Pamatujte, že v silné vrstvě nanesená koncentrovaná barva zesílí odstín ze vzorkovnice, což řada domácích kutilů zjistí bohužel až příliš pozdě.

Není příliš velká?

Barva může skutečně výrazně ovlivnit skutečný rozměr místnosti stejně tak jako její tvar. Světlé tóny dodají malému pokoji prostor, zatímco syté tóny naopak velký pokoj zmenší. Nízký strop bude vypadat vyšší, bude-li vymalován světlejším odstínem než stěny. Pokud potřebuje trochu pozměnit tvar místnosti, použijte jednu tmavší barvu na strop a přerušte ji nahoře bodovými světly. Doplňující vzory a uvážlivé nanesení syté barvy také způsobí, že pohledy hostů se většinou zaměří na dolní polovinu celkové výzdoby.

Obývací pokoj

Světlé tóny místnost zvětší | Foto: fotolia.com

Soulad barev dělá divy

Tak jako tmavá barva dokáže velký pokoj proměnit na útulnější, naopak světlejší barva pomůže zvětšit malý prostor. Světlý ustupující odstín na pozadí prosvětlí a otevře tmavý těsný pokoj a pomůže zakrýt trubky a radiátory i nepravidelnosti tvaru oken. Celkový dojem je navíc ještě zesílen souladem barevných odstínů. Chladné odstíny, jako je např. mrazivě modrá, propůjčují chladivý pocit světla a prostoru prosluněnému pokoji. Jiskřicí bílé dřevo ve vysokém lesku a stříbro chromovaných doplňků umocňuje celkový dojem a dává jinak tradičnímu pokoji čistý a moderní vzhled.

Stačí jen malá změna

Když navrhujete barvy pro určitou místnost, je třeba vzít v úvahu její zařízení. Všechny příklady na této stránce tvoří buď vybavení, které se doplňuje, nebo jsou vzdálenější části celku vybaveny velmi rozdílně. Vybavení zahrnuje i koberce a potahy na židlích. Nemůžete-li investovat do celého nového čalounění nábytku, zaměřte svou pozornost alespoň na přikrývky a přehozy, které vám umožní uskutečnit barevnou změnu podstatně levněji. Jsou rovněž univerzální, snadno se čistí a mnohem snadněji se vyměňují než pevné potahy. Pamatujte, že nejen barva a odstín dodají vašemu domovu originalitu a oživení, ale rovněž struktura, kvalita a vzory materiálů, které se rozhodnete použít, mají na celkovou atmosféru v místnosti poměrně značný vliv.

Interiér

Stačí jen malá barevná změna | Foto: fotolia.com


Tagy: , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist