10 věcí, které nepatří do dětského pokoje

Dětské pokoje, INTERIÉR Autor:
Dětský pokoj | Foto: fotolia.com

Snad každý rodič usiluje a dbá o to, aby se jeho potomkovi nic vážného nepřihodilo, a mohl tak prožít šťastné dětství. Není tedy divu, že se již od jeho útlého dětství snaží odstranit nejrůznější překážky, u nichž je zvýšené riziko zranění. A to ať už mluvíme o zabezpečení zásuvek či o zábraně u schodů. Jenže, mnoho rodičů si neuvědomuje, že velké množství rizik na děti číhá také v jejich království – v dětském pokoji. Čemu se tedy při jeho zařizování vyhnout?

Kdybychom zde měli přinést seznam všech věcí, které mohou pro děti znamenat možné nebezpečí, zřejmě bychom jej psali několik dnů, ne-li týdnů. Dnes bychom však chtěli všechny zodpovědné rodiče upozornit na některé věci nevhodné do dětského pokoje. Oč se konkrétně jedná?

Houpačky, lana či prolézačky

Je jasné, že zejména menší děti jsou velmi neposedné a mají neustálou potřebu pohybu. Houpačky a lana se tedy mohou zdát jako ideální volbou, pomocí níž děti vybijí svou energii a zároveň se skvěle pobaví. Pravda je to však jen na půl. Právě houpačky, lana či prolézačky totiž mohou ohrozit život dítěte! Stačí jen chvilka nepozornosti anebo zbrklosti a na úraz je zaděláno. Dítě totiž může z houpačky snadno přepadnout dozadu, v horším případě se mu může lano omotat kolem nohy anebo dokonce krku. Podobné „hračky“ byste tedy měli dětem pořizovat do jejich království pouze za předpokladu, že na ně budete při hrátkách na houpačce či lanech pořádně dohlížet.

Velká těžká peřina

Máte-li malé děti, určitě dbáte na to, aby byly neustále v teple a nenachladily se. Pokud však nechcete svého drobečka ohrozit, rozhodně se vyhněte velké a těžké peřině. Odborníci totiž upozorňují, že zejména miminka sebou v noci neustále „melou“, a mohou se tak pod peřinou objevit, aniž by věděla jak. V nejhorším případě dokonce hrozí udušení. Lepší a bezpečnější variantou je například spací vak.

Hračky s mašlemi či provázky

Pozor byste si měli dávat také na nejrůznější plyšové hračky s mašlemi, na polštářky či na provázky bočních chráničů postýlky. Také ony totiž mohou pro děti představovat určité riziko, neboť se do nich mohou zamotat. Tyto věci tedy do pokoje malých dětí rozhodně nepatří.

Dětské hračky - medvídek

Dětské hračky – medvídek | Foto: fotolia.com

Stará postel

Je pochopitelné, že příchod nového člena rodina na svět s sebou přinášejí také nutnost dalších a dalších investicí. V důsledku toho se mnoho rodičů snaží šetřit a místo nové postýlky děti „podědí“ gauč po babičce či sourozenci. To je však velká chyba! Dítě totiž z postýlky vyroste obvykle okolo tří let, což je období, kdy roste. Měli byste mu tedy dopřát kvalitní matraci, na níž si neponičí záda. A o tom se dá v případě poděděné postele vcelku s úspěchem pochybovat.

Kuchyňská židle

Ostražití buďte také při výběru židle k psacímu stolu. Rozhodně zapomeňte na nápad, že využijete židli z kuchyně a zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Kvalitní pracovní židle totiž vypadá úplně jinak. Nejen, že se vašemu potomkovi bude na židli z kuchyně špatně sedět, ale také tím ohrozíte jeho zdraví. Pokud navíc delší dobu poposedává na nevhodné židli, hůře se koncentruje, což se může samozřejmě negativně odrazit na školních výsledcích.

Palanda

Mnoho rodičů si myslí, že v dětském pokoji by neměla v žádném případě scházet palanda. Opak je však pravdou. Ta tam totiž nemá co dělat. Proč? V případě, že nemáte třímetrovou výšku místnosti, dýchá dítě spící na horním lůžku vydýchaný a horký vzduch, což jeho zdraví určitě neprospívá. Navíc, je-li palanda umístěna například vedle nábytku, který svádí k psím kusům, dětská zvídavost nezná mezí a zlomené končetiny či klíční kost jsou na světě raz dva. Kontrole byste měli podrobit také některé žebříky. Pokud totiž mají příčky daleko od sebe, dítě na ně nemusí dosáhnout, a snadno tak spadne.

Tím naše dnešní „přehlídka“ 10 věcí, které by se v dětském pokoji neměly objevit, končí. Tak co, jak je na tom království vašich dětí? Mají tam něco nebezpečného? Pokud pro ně chcete ještě bezpečnější pokoj, nezapomeňte si přečíst druhou část našich tipů!


Tagy: , , ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist