Pusťte si domů feng-šuej

BYDLENÍ Autor:
Feng-šuej | Fotolia.com

Feng-šuej, neboli „vítr a voda“, je označení pro tradiční čínské učení a vědu, které pojednávají o životě v harmonii s okolním prostředím. Jeho název se odvíjí od skutečnosti, že již pro staré Číňany byly voda (shui, šuej) a vítr (feng) důležitými prvky. Správný vítr totiž podle tradice znamenal dobrou úrodu a zdravé hospodářské zvířectvo. Voda v podobě pramenů a řek zase poskytovala potravu a zajišťovala ochranu sídel před suchem. Na druhou stranu však věřili, že příliš prudký a silný vítr dokázal úrodu zničit. Stojatá voda byla příčinou nemocí, povodně sklizeň odplavily a divoká voda zase nedokázala půdu vyživovat. Vítr, voda, déšť, mlha, slunce a oblaka byly naopak považovány za projevy energie nebe a země.

Slaďte svůj život s prostředím

Díky výše uvedeným informacím i umění sladit život s prostředím získalo název Feng-šuej. Jaká je však přesně jeho podstata? Feng-šuej se pokouší nastolit harmonii v prostoru a umožnit tak nerušené plynutí energie čchi. Takovým prostorem přitom může být například dům, byt, pracoviště či zahrada nebo město. Z toho tedy vyplývá, že feng-šuej lze použít takřka všude, zejména však tam, kde chceme, abychom se my nebo naši zákazníci cítili dobře.

Cílem feng-šuej je hlavně individuální přizpůsobení jednotlivých prostor s využitím starých čínských zkušeností. Je tak činěno ve snaze uvést jejich využití do souladu s energií okolního prostředí. Můžeme proto říci, že jde o komplexní systém principů a pravidel, která jsou vždy přizpůsobena na míru konkrétní osobě či skupině lidí, která bude dané prostory využívat.

Čtyři základní pilíře Feng-šuej

Feng-šuej se opírá o čtyři základní pilíře. O co se konkrétně jedná?

  • Celé učení se opírá o tok energie čchi, která je všudypřítomná, vyživuje prostor kolem nás, jejím zdrojem je neustálá dynamická přeměna energií Jin a Jang. Množství a kvalita energie čchi přitom mají přímý vliv na naše zdraví a vitalitu.
  • Živlový pentagram – univerzální systém, který udává životní element člověka, ovlivňuje harmonii mezi lidmi navzájem, harmonii prostoru, je pomocníkem při prevenci i léčení podle tradiční čínské medicíny.
  • Schéma Pa-Kua – univerzální systém, s jehož pomocí lze identifikovat hlubší příčiny problémů v životě lidí. Toho lze dosáhnout posouzením mikrokosmu, ve kterém člověk žije – jeho místností, pracovního stolu apod. Jednotlivé předměty, jejich umístění v prostoru a současný stav totiž vypovídají o kvalitě života lidí, o pravých příčinách jejich problémů či nemocí.
  • Faktor času – všechno kolem nás je v neustálém pohybu. Život lidí, ale i naší planety či celého kosmu se odehrává v různých časových cyklech, přičemž každý tento cyklus má svou specifickou energii. Významnou součástí je tradiční čínská astrologie a kosmologie.
Yin Yang

Yin Yang | Foto: fotolia.com

Pomůže při řešení problémů

Principů feng-šuej lze využít při nejrůznějších životních situacích. Například, máte-li problémy se zdravím, znalec tohoto učení dokáže spočítat a vyhledat proudění prospěšných i škodlivých energií ve vašem domě a poradí, která místnost, umístění a nasměrování jednotlivých součástí bytu je nejvhodnější pro podporu zdraví.

Pomocnou ruku vám může podat také v případě, že máte problémy ve vztazích. Vhodnou úpravou bytu totiž dokáže v jeho obyvatelích rozvinout a podpořit emoční oblast se zaměřením na mezilidské vztahy. V neposlední řadě se může vložit důvěra do feng-šuej tehdy, když vaše firma neprosperuje anebo nenacházíte vnitřní pocit štěstí a spokojenosti.

Chcete se dozvědět více?

Pokud vás principy feng-šuej oslovily a nabyli jste dojmu, že by mohly být užitečné právě pro vás nebo vaši činnost, najděte si dobrého odborného konzultanta k této problematice, anebo si o této problematice alespoň načtěte kvalitní knihy a odborné články. Jedině tak budete mít jistotu, že vám feng-šuej pomůže. Přejeme mnoho zdaru!


Tagy: ,


 

Můžeš zde zanechat svůj komentář

TOPlist